Presszókávé, tejeskávé, kapucsínó – ahányan vagyunk, annyiféleképpen szeretjük a kávét. Erről az italról még az is sokmindent tud, aki egyébként nem kávézik. Mi az igazság a tények és tévhitek körül?
1. A koffein öl – igaz, azonban ehhez gyors egymásutánban kellene 80-100 csészényivel elfogyasztani belőle. Inkább senki ne próbálja ki.
2. A kávé jó hatással lehet ránk – Egy felmérés szerint a legtöbb amerikai kávéjával oldja meg a napi antioxidánsbevitelt, egy-két csésze már elegendő ehhez. Ha nem szereti a kávét, igyon fekete teát, amely a második legnépszerűbb antioxidáns-forrás, ezután következik a banán, a szárazbab és a kukorica.
3. A koffein növeli a női libidót – patkányok esetében legalábbis ez a helyzet. Embernél ez valószínűleg csak a nem rendszeres kávéivókra vonatkozik.
4. A koffein csillapítja a fájdalmat – Két csésze kávé megivásával csökkenthető az izomláz, derült ki egy vizsgálatból, azonban a résztvevők egyike sem kávézott rendszeresen.
5. A kávé ébren tart éjszaka – épp ezért javasolják, hogy lefekvés előtt 6 órával már ne fogyasszuk.
6. A koffeinmentes kávéban is van koffein – 5-10 csésze koffeinmentes kávé koffeintartalma megfelel 1-2 csésze normál kávénak.
7. A koffeinmentes kávé előállításához vegyszereket használnak – A kávébabot gőzölik, így az oldott koffein a felszínre emelkedik, ahonnan egy szerves oldószer, a metilén-klorid segítségével távolítják el.
8. A koffein nem keserű – a kellemetlen ízért az antioxidánsok felelősek.
9. A pörkölés és a főzés módja teszi a jó kávét – Pörkölés során a kávébab belsejében található olajok kiszabadulnak, minél több olaj szabadul ki, annál erősebb az íz. A kávéfőzés során minél több ideig érintkezik a víz a kávéval, annál magasabb lesz a koffeintartalom.
10. A kávét kecskék fedezték fel – Egy évezreddel ezelőtt Afrikában egy kecskepásztor vette észre, hogy nyája egész éjjel ébren maradt, miután kávécserjékről legeltek.